Ez leginkább egy konzultációs blog.
Tájékoztatásként a névjegyem és a szolgáltatás leírása, hogy mégis ki vagyok és mit kínálok.
Amennyiben úgy érzi, szüksége lenne némi támogatásra, segítségre, közvetítésre, kapcsolati- vagy egyéni- vagy függőséggel kapcsolatos konzultációra, hasznos lehet az elérhetőségem. Sokat számít, ha nem egyedül küzd...

2024. július 2.

Többségi ferdítés

A Biblia kinek mit jelent, de hátha lehet valami aktuálisat vagy nekünk is szólót találni benne. Nem túlzott belemagyarázással… 

Ne állj a rosszat akaró többség mellé, és ne vallj peres ügyben a többséggel tartva, nehogy elferdítsd az igazságot. 2Móz 23,2

Az igazság nem szavazás, többségi vélemény kérdése. Egyszerűnek tűnik, pedig nem mindig az, főleg az alternatív tények világában. Márpedig ez a mi világunk ilyen. 

A fizikai világ még csak-csak, okok és okozatok, akciók és reakciók, persze némi véletlennel és kiszámíthatatlannal. A biológia már más, együttélések, versengések, ragadozók és zsákmány állatok – a nagy egység rendezettsége az egyedeknél, részeknél, alkotóknál már jóval bonyolultabb. Az ember már jócskán bekavar az indítékokkal, késztetésekkel, érzelmekkel és hitekkel, olykor némi gondolkodással. A társadalom meg aztán a kölcsönhatások kölcsönhatása. Itt már ki mondja meg mi a rosszakarat vagy elferdítés… 

A politika, a hatalmi helyzet mindig is próbált manipulálni, ferdíteni, saját – gyakran rövidlátóan aktuális – érdekei mentén befolyásolni és ha lehet simán hazudni. Csúnya dolog. De a közéleten túl a reklám, marketing elemi eleme is a torzítás, kiszínezés, vágykeltés és hasonlók. És ahogy az üzleti élet nem mindig korrekt, úgy a kapcsolataink, viszonyaink, dolgaink sem. Merthogy vannak érdekeink a másikkal szemben, akár annak rovására, versengő helyzetben, így visszatartunk vagy másként adunk elő információkat, szelektíven tájékoztatjuk a másikat. Sőt olykor magunknak is megmagyarázzuk, hogy nem teljesen az a helyzet, ami tényleg, hogy jobban jöjjünk ki belőle. 

A demokrácia a többség véleményéről, akaratáról szól. Ami nem feltétlenül a legjobb döntés. Jó esetben érdemi megvitatás, több szereplős átgondolás előzi meg és kritikus gondolkodás társul a vélemény kialakulásához – nem egy befolyásos és egyoldalú befolyásolás dömping. A többség általában akkor akar rosszat, ha ez az érdeke vagy meggyőzik a rosszról és azt valamilyen szempontból legalább szükségesnek véli, valami más jó elérésére. Bár rossz az eszköz, de a cél (vélt vagy bizonygatott) jó. 

Úgy tűnik azonban, nem alternatív a jó és rossz, nem a többségnél van az igazság. Feladatunk megtalálni az igazságot, igazságosságot és érvényt szerezni neki – akár a többség ellenében is. Ami perrel, akár patvarral is járhat…