Emberi jogok
Az emberi jogok védelme felett az Európai Unió Alapjogi Chartája őrködik. A nemen vagy nemi identitáson, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetés tilalmát, valamint a személyes adatok védelméhez és az igazságszolgáltatáshoz való jogot rögzíti.
Minden ember ember. Teljesen egyszerű kijelentés. Az emberség nem lehet kérdés és nem függhet másodlagos jellemzőktől.
Összefügg ez természetesen az összes többi értékkel, mint emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, jogállamiság. Ez így együtt értelmezhető, feltételezik egymást. Alap emberi jog a méltóság és a méltósághoz értelemszerűen tartoznak az emberi jogok. A szabadság ugyanígy, és a többi hasonlóan.
De miért merül fel ez egyáltalán kérdésként? A megkülönböztetések miatt, különböző korokban és helyeken azért nem tekintettünk minden embert embernek. Vagy nem annyira. Egy fogyatékos nem annyira ember, mint mi. Ahogy a más szexuális identitású vagy irányultságú sem, és így tovább. Többnyire az aktuálisan hatalommal rendelkezők döntik el ki teljes jogú ember. Mintegy kegy és úri passzió a nem preferált életkorú vagy vallású embereknek is azonos jogokat biztosítani. Vagy akik más vallásúak, meggyőződésűek, nehogy már minden jog megillesse őket, mint minket. Szabadon gyakorolnák azokat a jogokat, amiket mi is. Ez valahogy ijesztő.
Ha pedig ezek a „mások” vagy „többiek” nem úgy emberek mint mi, máris nem jár nekik annyi jog, méltóság, szabadság és így tovább. Hiszen emberi jogok csak embereknek járnak, aki nem teljes értékű ember, annak teljes jogosultság sem jár. Ez a mi társadalmunk, örüljenek annak is, ami kis maradékot kapnak. És máris nem ugyanazt a társadalmat építjük, alakítjuk, tesszük élhetővé, nem számítunk rájuk ebben. És ők sem számíthatnak ránk.
Emberi jogok és emberi kötelességek terén meg lehet osztani a társadalmat, csak erre rengeteg energia megy el. A félelem és fenyegetettség fenntartásába kell fektetnünk és nem számíthatunk az ő őszinte és teljes értékű hozzájárulásukra. Plusz kiadás és kisebb bevétel társadalmi szinten, ráadásul az egész közösség hangulata megromlik.
Ha megvalósítható lenne, hogy minden ember legyen ember, ennek megfelelő jogokkal, kötelességekkel és értékekkel, biztosan gazdagabbak és boldogabbak lehetnénk. Fent is és lent is.